Naznačují stříbrné vlasy v časném věku, že máte problémy?

Povězme si proto dnes, co to znamená pro vaše / naše těla… Asi to znáte sami z vlastního zrcadla: „Kde se mi vzaly ty první šedé vlasy, když jsem přece ještě furt docela mladej kluk?“, to bývá asi ta nejčastější reakce, ale otázka každopádně je, proč se vaše vlasy barví na šedou barvu, i když ještě nejste až tak staří?

Naše civilizace obvykle asociuje šedé vlasy s vysokým věkem, takže mučivá až „hlodající“ otázka pak stále přetrvává ve vaší mysli – „Jestliže mi předčasně stárnou vlasy, tak jestlipak i zbytek těla nenásleduje tento nešťastný trend? Stárnu příliš rychle nebo ne a co to popřípadě znamená pro moje zdraví?“

První věcí, kterou musíme dostat ze stolu je to, že tzv. „šedé vlasy“ jsou opravdu vlivem přirozeného stáří (jde ale jen o tzv. Melanocyty, čili pigmentové buňky, co produkují pigment melanin). To jsou mimochodem i stejné buňky, jenž produkují pigment v lidské kůži a když stárnou, je to poznat, stejně jako i u jiných buněk. Ale poslechněme si to přímo od doktora: „Melanocyty postupně přestávají produkovat pigment melanin. To se zpočátku projeví jako šediny a nakonec jako vlasy vysloveně bílé. Tento proces ale nikterak neovlivní tzv. keratinocyty, jenž jsou zase podepsány pod tvorbou jakoby vlákna vlasů, takže žádná změna ve struktuře by jen od šednutí nastat samovolně jistě neměla. V čem byste ale možná něco mohli pozorovat, tak v textuře vašich vlasů, protože se stávají stále více drsné, hrubé a jakoby z drátu.“

Další věc, co vás asi v této věci zmate, je ten fakt, že ne každý z nás, lidí, zešediví stejně rychle a ve stejný věk. Vy proto klidně můžete mít první stříbrné vousy a vlasy a váš kolega ze střední školy se ještě pořád honosí stejnými tmavými jako ho znáte celý život.

Co již ale lepší zpráva je, tak zjištění, že „asi tak devadesát procent všech činností během šednutí vašich vlasů / vousů může být nějak geneticky vysvětleno, aktuálně máme ale stále ještě poměrně nevalnou znalost o tom, jaký z genů za to může. V průměru se ale dá očekávat, že lidem z Evropy začínají vlasy šednout asi tak okolo pětatřiceti let, u Asijců je to koncem třicátých let a Afro-Karibský typ se zase dočká okolo předělu čtyřicítky a padesátky.“

Dá se říci, že je na to též i jistá statistika: cca padesát procent lidí má v cca padesáti letech cca padesát procent ochlupení šedého. Když ale člověk šediví i před touto dobou, znamená to, že má problémy a i jeho tělo předčasně stárne? Nebo jsou snad v ohrožení i další aspekty lidského těla? Toto je samozřejmě věc, kterou se vědci zaobírali a zjistili, že je tu jistá provázanost mezi předčasným zešedivěním a nemocemi srdce.

Pro příklad: studie prezentovaná na 69. výroční konferenci Kardiologické společnost v Indii zmiňovala, že muži pod čtyřicítkou, co předčasně zešedivěli, mají cca pětkrát větší šanci proti svým ne-šedým protějškům, že jejich jiné části (a speciálně koronární systém) mají zúžené cévy u srdce a může to vše vést až k infarktu. Pozor, připomínáme raději podruhé to slovo „předčasně!“

Další studie na toto téma proběhla v roce 2012 v Anglii, kde se testovala teorie, že stárnutí melanocytů co způsobují šednutí může být kvůli tzv. oxidativnímu stresu, tedy biologickému procesu, co může zničit zdravé buňky a tkáň. A stejný proces jako ve vlasech se pak odehrává i jinde v těle. Ale není třeba z toho šílet, protože je to obojí spojení spíše slabé, určitě se ale nic nepokazí tím, když člověk bude opatrný: „Jestliže jste mladší pětatřiceti let a pozorujete u sebe jaksi znatelný a podezřelý nárůst šedin, určitě bude dobrý nápad, prohodit na to téma řeč s vaším doktorem a probrat si nějaké ty preventivní věci na srdce jako je dieta, cvičení, váha, tlak, vysoký cholesterol, … “

Suma sumárum, nikdy neškodí být pozorný, když předčasně šednete a jde o vaše zdraví. Sem tam nějaký ten vlas nebo vous ale není potřeba moc řešit. Mnohem větší zdravotní faktor tehdy budou jiné věci okolo: nacpávání se brambůrky, sezení přes víkendy nad hrami, přílišná nadváha, kouření, přeskakování posilovny, … A to jsou přirozeně věci, za které vám vaše tělo poděkuje i v jiných situacích (prevence cukrovky, pokus o nesedavý život, …)!

Zdroj + Foto: www.menshealth.com

TOP

Nejlepší erotické filmy a seriály

Přítelkyni se nelíbí klasické porno? Raději se chce podívat...

Tipy pro vousy – Co dělat pro jejich růst?

Říká se muž bez vousů je jako chleba bez...

Top 10 Odstřelovací pušky

Odsřelovači jsou a vždy byli elitou každé armády. Jejich...

Top 10 Válečné filmy, které stojí za zhlédnutí

Existuje spousta filmů s válečnou tématikou. Některé stojí za...

Vybíráme styly vousů

Také jste názoru, že pořádný chlap by neměl být...

Kouzlo světelných dekorací

Neonové nápisy dokážou zaujmout na první pohled. Ať už...

Jak pěstovat bylinky v truhlících: Tipy a triky pro každého zahradníka

Pěstování bylinek v truhlících je skvělým způsobem, jak mít...

Jak efektivně zvládnout psaní diplomové práce? Pomoc na míru je řešení

Psaní diplomové práce je jednou z největších výzev, které...

Nezapomenutelná noc plná luxusní zábavy – Goldfingers Prague

Pokud hledáte místo, které vám nabídne nejen zábavu, ale...

5 způsobů jak vydělávat na internetu

Úvod do Online Vydělávání V současné době se online vydělávání...

Jak chutná pravá italská pizza

Představte si tenké, křupavé těsto, které se lehce ohýbá...

Jak škůdci ohrožují restaurace a kavárny: Prevence a rychlá řešení

Restaurace a kavárny patří mezi nejrizikovější provozy, co se...
spot_img

Related Articles