Možná se snažíte právě shodit pár kilo své aktuální (nad)váhy, možná vás to prostě jen zajímá, jelikož vám není lhostejné, co jíte. Tak či onak, člověk stojí před ledničkou a už zase přemýšlí, co by si tak měl dát… A ideálně i nepříliš škodlivého. V tom mu pomáhají stovky všelijakých diet, nicméně nemálo z nich je vyslovená ptákovina (namátkou podle krevních skupin). Takže vnucuje se otázka, když přijde na zdraví, hubnutí a podobné radovánky, jak si stojí dieta středozemní (žádná vazba na Tolkiena!) proti té vegetariánské?
Máme pro vás ale hned na úvod dobrou zprávu – jestliže vás to uklidí, tak vězte, že jak dieta středozemní, tak i vegetariánská vám přinese stejné pozitivní efekty po čase. Jsou v této věci prostě stejně efektivní. A jak se liší? Připomínáme, že dieta středozemní sestává hlavně ze zeleniny, ovoce, celozrnných věcí, drůbeže, ryb a trochy červeného masa a vegetariánská (mimochodem, taková malá vegetariánská morální vsuvka: hádejte, co dělají s krávami, co neplní mléčné normy nebo zestárnou?) pro změnu převážně z vajec, nízko-tučných produktů z mléka, ale žádná ryba ani maso.
Podle nové studie v magazínu „Circulation“ byly obě tyto verze stejně účinné v odstraňování následků nadváhy. A obě byly neméně přínosné i pro obecné další zvýšení kvality života u daných lidí (tj. došlo k redukci rizika srdečních příhod).
V rámci studie bylo sledováno v Itálii na 107 zdravých, ale s nadváhou, dospělých lidí, ve věku mezi 18 a 75 roky. Všichni účastníci byly náhodně zařazeni do sekce „Dieta vegetariánská“, popřípadě „Dieta středozemní“ a ta byla upravena pro snížený kalorický příjem + vše se sledovalo po tři měsíce. Poté si jídelní zvyky vyměnily, no a mezitím doktoři odebrali a zjistili vše zajímavé: jak se pohnula váha, co stav tuků a co BMI (Body Mass Index = Index tělesné hmotnosti).
Když se podíváme na výsledky, zjistíme, že je to na obou stranách přínosné řešení: lidé na obou stranách barikády ztratili v průměru 1,5 kilogramu tuku, snížila se jim váha asi tak o 2 kila a zažili stejný přechod k nižšímu BMI (měření, které bere v úvahu váhu a výšku).
Sami autoři vše komentují takto: „Výsledky studie naznačují, že obě diety, pakliže jsou dobře přizpůsobeny, jsou přínosné pro tělo jak na poli ztráty nadváhy, tak i na poli prevence kardiovaskulárních nemocí.“
Když přijde na srdce (a potažmo i jeho zdravotní statut), tak i zde měly studie kapku odlišné vlivy: vegetariánská snížila „zlý“ cholesterol LDL a středozemní dieta zase triglyceridy (vyšší úrovně = vyšší riziko na nějaký ten infarkt po čase). Ať již zvolíte jakkoliv (nebo je také můžete po pár měsících prohazovat), pozitivní přínos je zřejmý, průkazný a zcela nezpochybnitelný.
Moderní společnost na jedné straně do člověka cpe neuvěřitelné sajrajty (brambůrky dělané na palmovém tuku a sypané glutamátem) a na té druhé zase na něj vyvíjí slušný sociální tlak po stránce jeho figury. Určitě ale existuje mnoho cest, jak své zdraví zlepšit – první věcí by ale určitě měla být redukce cukru (vše slazené bílým cukrem, což technicky vzato vyřazuje i pivo…).
Navíc, kvalitní diety se obvykle značně překrývají: je tam hodně ovoce a zeleniny, složité a nezpracované cukry. Takže klidně si dejte fazole, zeleninu, nízkotučné jogurty, ryby, vajíčka, … zdravé je to vše – s mírou!
Zdroj: www.Menshealth.com