Aaron Yoder je po čertech rychlý chlapík – nakonec, jeho míle běžená pozpátku je rychlejší jako ta vaše dopředu!
Pan Aaron Yoder je aktuálně na světě tím nejrychlejším zpětným běžcem, což jen potvrzuje onen fakt, že drží světový rekord na zpětně běženou míli. A tu uběhl mimochodem za absolutně šílený čas 5 minut a 54 vteřin.
Jak se nechal nedávno slyšet v rozhovoru pro jeden časopis („Great Big Story“): „Když běžím pozpátku, cítím se téměř jako kdybych letěl. Je to celé natolik rozdílná perspektiva od běžného běhu, že na ní člověk zpočátku vůbec není zvyklý – běžný běžec dopředu vidí, kolik vzdálenosti mu ještě zbývá, zpětný běžec zase pro změnu, kolik toho již uběhl.“
Jak Aaron Yoder dále uvedl, též i běhal dopředu a to nemalých dvacet let (začal jako reprezentant už na základní škole a časem se proběhal až na Univerzitu). Tehdy ovšem došlo k jedné těžké ráně osudu – mimořádně nepříjemné zranění kolena ho málem stálo kariéru a veškeré sny. Tehdy mu doktor řekl, že by běhat neměl, což nechtěl. Nakonec ho však napadlo, že by mohl běhat kapku jiným stylem…
Dotyčný Aaron Yoder se taktéž zmiňuje (a upřesňuje asi pro mnohé z nás), že to, co aktivně on a pár dalších lidí provádí, se nazývá „Retro running“ (Zpětný / Retro běh). A jak se ukázalo, nemá prakticky žádný dopad na jeho kolena: „Zpětné běhání na svém koleni necítím vůbec nijak, což je i důvod, proč si ho tak užívám.“
A jak se ukazuje, Aaron Yoder tady asi na něco opravdu přišel… Podle studie v roce 2011 publikované v „National Center for Biotechnology Information“ používají běžci zpětní více svalů, nežli běžci tradiční, dopřední! To znamená mimo jiné, že spálí při relativně stejném tempu asi tak o 30 % více energie oproti běžcům klasickým. A jak zase jiná studie vypíchla v roce 2016 v „New York Times“, běžci, co proměnili jejich trénink tradiční dopředný za zpětný po pět týdnů, tak byli o 2,5 % více efektivní s kyslíkem při cvičení.
Věřte tomu nebo ne, Aaron Yoder v tom určitě není sám – tímto unikátním stylem běhá překvapivě mnoho lidí. Jak se ukazuje, takových lidí jsou dnes tisíce a je tu i světové mistrovství v běhu pozpátku: bylo zde více jak dvacet zemí se dvěma stovkami atletů.
Díky Aaronu Yoderovi tedy opravdu může být brzo více zpětných běžců jako těch tradičních. Aktuálně dotyčný funguje jako traťový kouč a často nechá atlety běhat právě pozpátku, aby si zlepšili tempo / klus a jejich mysl během trati byla více zapojena.
A i na závěr pár jeho slov: „Ve světě, kde každý běhá dopředu a já jako jeden z mála pozpátku, pomohlo mi to kompenzovat se sám proti sobě. Nalezl jsem velké potěšení v tom, když mohu zápasit se svým stínem, kdo je rychlejší.“
Zdroj: www.menshealth.com
x