Legendami opředená káva

Každý máme určité rituály spojené s kávou – pro někoho ranní životabudič, bez kterého si neumí představit ranní vstávání, pro jiného je to třeba kávička po obědě spojená s odpočinkem a četbou denního tisku. Ale odkud se vlastně vzala káva?

Historie kávy sahá více než tisíc let do minulosti. První rostliny kávovníku se objevily v Africe a byly považovány za jakousi „extázi“, díky stimulačním vlastnostem. Káva je obestřena tajemstvím a legendami. První legenda říká, že pasák koz si všimnul, že jeho stádo je divočejší a plné energie po požití červených plodů divokého keře kávovníku. Zkusil tedy sám plody ochutnat a byl velmi veselý a plný energie. Kolem něho právě procházeli mniši, kteří si všimli, že pasák koz tancuje se svým stádem a je plný síly. Mnichové tedy zkusili zrna vařit a nápoj z nich, začali pít vždy, když potřebovali sloužit noční mši.

Druhá legenda říká, že nepřátelé nechali jednoho muslimského muže bloudit samotného v poušti. V deliriu mu prý Alláh našeptal, že má ochutnat plody z nedalekého kávovníku. Uvařil zrna ve vodě, vypil vývar a to mu prý zachránilo život – když se vrátil ke svým lidem, začal šířit recept na kávu.

Nevím jak vám, ale mně osobně se tedy nejvíce zamlouvá legenda první (kde ten člověk z druhé legendy v poušti vzal vodu, oheň a něco v čem by ta zrna povařil?). Ať už to bylo tak či onak, jedno je jisté – lidé objevili stimulační účinky kávy a od toho se odvíjely další a další způsoby jak připravovat kávu.

Pěstování kávy začalo v 15. století v Jemenu na Arabském poloostrově. V Jemenu, byli se svou kávou natolik úspěšní, že jim dokonce zajišťovala jediný zdroj financí. Vědomi si, tohoto bohatství, které vlastnili, byl jemenský přístav Al Makka nejhlídanějším objektem a bylo zakázáno vyvážet ze země plodící rostliny. I přes přísná bezpečnostní opatření se muslimským poutníkům podařilo propašovat rostliny kávovníků do Mekky. Pěstování kávy se tak zakořenilo jak v Indii, tak po celém světě.

Dnes je káva druhou komoditou na světě, se kterou se nejvíce obchoduje. Jediná škoda je, že ekonomika některých chudých zemí je zcela závislá na kávovém průmyslu, čehož patřičně dokážou zneužívat velké koncerny. spousta malých farmářů, dostává za svou práci zaplaceno mnohem méně, než kolik je produkce kávy ve skutečnosti stojí. Farmáři se postupně dostávají do bludného kruhu chudoby a dluhů.

TOP

Nejlepší erotické filmy a seriály

Přítelkyni se nelíbí klasické porno? Raději se chce podívat...

Tipy pro vousy – Co dělat pro jejich růst?

Říká se muž bez vousů je jako chleba bez...

Top 10 Odstřelovací pušky

Odsřelovači jsou a vždy byli elitou každé armády. Jejich...

Top 10 Válečné filmy, které stojí za zhlédnutí

Existuje spousta filmů s válečnou tématikou. Některé stojí za...

Vybíráme styly vousů

Také jste názoru, že pořádný chlap by neměl být...

Co je to CMYK a jak se liší od RGB? Toto musíte vědět, než začnete tisknout

Barevný model CMYK otevřel dveře profesionálnímu tisku a dodnes...

Jízda bez dálniční známky vás může vyjít na nemalé peníze. Kolik činí pokuty?

Plánujete pouze krátkou jednorázovou cestu po českých dálnicích a...

Klimatizační jednotky pro rodinné domy

Toužíte po příjemné teplotě ve svém domově i ve...

Protective PPF Shield Against Gravel for Your Automobile

Modern road travel can subject an automobile’s exterior to...

Proč si vybrat právě Credit půjčku?

Mnoho lidí se může dostat do situace, kdy nečekané...

Bioklimatická pergola hravě strčí klasickou pergolu do kapsy. Proč?

Pergola je nedílnou součástí každé perfektně vybavené zahrady. V...

Box jako součást fitness: Jak ho zařadit do tréninku?

Box už dávno není jen sportem profesionálních bojovníků. Stále...
spot_img

Related Articles