Silový trénink je důležitou součástí každé fitness rutiny. Pomáhá vám stát se silnějšími, vybudovat svalovou hmotu a posílit vytrvalost. Silový trénink je univerzální typ cvičení, které můžete provozovat téměř kdekoli. Proč si tedy neudělat pohodlí?
Vytvořte si domácí posilovnu a cvičte kdykoliv vás napadne!
Jaké jsou výhody silového tréninku
Výzkumy prokázaly, že silový trénink prospívá tělesnému i psychickému zdraví a pomáhá zlepšovat celkovou kondici, a to různými způsoby.
Posilování pomáhá:
- budovat svalovou hmotu
- tvarovat postavu
- snižovat tělesný tuk
- efektivněji spalovat kalorie při cvičení i v době, kdy necvičíte
- zrychlovat metabolismus
- zvyšovat hustotu kostí a zlepšovat jejich zdraví
- zvyšovat flexibilitu a zlepšovat rozsah pohybu
- zlepšovat zdraví mozku a kognitivní funkce
- zmírňovat příznaky mnoha chronických stavů, včetně bolesti zad, cukrovky, artritidy a srdečních onemocnění
- zlepšovat držení těla, rovnováhu a stabilitu
- zvyšovat energii v těle
- zlepšovat náladu a celkový pocit pohody
Jaké jsou výhody domácího posilování
Domácí cvičení může být velice snadným způsobem, jak se pohybovat, aniž byste museli ztrácet čas přepravováním se do fitness centra.
Výhody cvičení doma:
- Ušetříte čas.
- Ušetříte peníze – už nemusíte investovat do drahých vstupů ve fitness centrech.
- Cvičíte kdykoliv chcete – můžete cvičit bez ohledu na denní či noční dobu.
- Máte soukromí – už se nemusíte stydět ukazovat před ostatními. Doma máte klid a můžete se soustředit jen sami na sebe. Veškerá nervozita a rozpaky jsou pryč.
- Určíte si vlastní tempo – už nepociťujete žádný tlak ze strany vašeho okolí, který ve vás vyvolává pocit, že musíte cvičit rychleji, lépe a jít až příliš za své hranice.Příloha:
domaci-posilovani.jpg
Jak začít
Jakmile se rozhodnete se začátkem silového tréninku, je potřeba najít si vhodné místo, které vám poskytne dostatek prostoru.
Dalším krokem je pořízení vybavení. Nemusíte investovat do drahých cvičebních pomůcek a nemusíte si také kupovat vše najednou.
Před nákupem pomůcek se inspirujte články na internetu, odbornými videi, popřípadě se poraďte s někým ve svém okolí, kdo cvičení rozumí a má s ním zkušenosti.
Ke cvičení můžete potřebovat:
- podložku na cvičení
- gumu na cvičení
- činky
- kettlebell
- balanční podložku
- medicinbal
- švihadlo
Tip: V případě, že si nemůžete momentálně dovolit kettlebell nebo činky, můžete si vypomoci závažím, vyrobeným z láhví s vodou, pytli s pískem apod.
Než se cvičením začnete, nezapomeňte se rozehřát. Na rozehřátí by vám mělo stačit 5–10 minut. Chcete-li hubnout, měli byste se zahřívat alespoň 20 minut. Po této době začne tělo spalovat tuk. Můžete například jezdit na rotopedu, dělat dřepy, běhat na místě apod.
Začátečníkům také doporučujeme zjistit více o posilování v konkrétním věku. Cvičit lze totiž různě, a to v závislosti nejen na věku, ale také na pohlaví a počáteční kondici.
Jaké cviky můžete do cvičebního plánu zařadit:
- výpady
- dřepy se závažím
- prkno (plank)
- kliky
- zanožování
Cviků je spousta. Určete si cvik, který je vhodný právě pro partii, kterou chcete posílit.
Po cvičení se nezapomeňte rozdýchat a protáhnout. Umožníte tak tělu, aby přešlo postupně do klidového stavu. Můžete zvolit například chůzi po místnosti.
S cvičením to nepřehánějte. Ze začátku stačí, abyste cvičili 30–45 minut, 3x týdně. To vám pomůže zrychlit metabolismus, spalovat kalorie a tuk a na základě toho hubnout.
Nezapomeňte také, že zdravé a krásně tvarované tělo není jen o pohybu, ale také o pitném režimu a stravě.
Pijte denně 2–3 l čisté vody a vyřaďte ze svého jídelníčku zbytečné uhlohydráty a tuky. Zaměřte se na libové maso (kuře, ryby) a často si pochutnávejte na ovoci a zelenině.
Pro přípravu chutného a nízkokalorického jídla jsou vhodné parní hrnce, které jsou vytvořeny tak, aby zachovaly v potravinách veškeré potřebné živiny.
Máte-li jakékoliv zdravotní potíže, nebo máte z minulosti nějaké zranění, poraďte se o vhodném způsobu cvičení se svým lékařem.