Dějiny vousů: Díl I. Starověk

Již od nepaměti měl člověk tendence pečovat o svůj zevnějšek a zkrášlovat se. Tyto tendence se dotýkaly i mužských vousů, které vždy byly, ale i jsou, projevem náboženské, politické, sociální a společenské příslušnosti, popřípadě projevem mužství a fyzické síly majitele.

Již ve starém Egyptě byla péče o vousy samozřejmostí, přičemž vous se stal symbolem samotného faraona a odrážela se v něm jeho moc a legitimita. Touhu po upravenosti můžeme sledovat na mnohých nalezených sochách z oblasti dávnověké Persie a Mezopotámie, kdy bylo patrné nejrůznější splétání a zdobení sponami z drahých kovů, nejen vlasů, ale i vousů. Takto upravené vousy sloužily i jako poznávací znamení osob z vyšších tříd, kdy na první pohled muselo být hned jasné, s kým mají ostatní tu čest. Ze starověké Persie se nám dochoval dokonce první zaznamenaný obraz chovatele koní, jehož tvář zdobí knírek.

 

Barbar nebo boháč
Dědictví tohoto trendu se přeneslo i do starověkého Řecka. Obraz Řeka v tunice s oholenou tváří je mylný. I zde byly upravené vousy otázkou prestiže a společenského postavení. Vousy pronikly i do řecké mytologie, kdy si boha Dia či Poseidona neumíme představit bez plnovousu. O tom, že Řekové velmi rádi pečovali o své vousy, svědčí také mnohá vyobrazení této činnosti, ze kterých také můžeme získat představu o nejrůznějších módních sestřizích. Pověstnou se stala i péče řeckých vojáků o svůj zevnějšek těsně před bojem, kdy věnovali svým vlasům a vousům zvláštní pozornost. Zajímavostí je, že v této době byla na některých místech oholená tvář dokonce znamením zbabělosti. Sparťané holili zbabělce, aby všem ukázali, jakého provinění se daná osoba dopustila.

Antický Řím na své sousedy z Řecka nenavázal. Vousy zde byly znamením barbarství. Oholené tváře nosili všichni císařové, přičemž největším zastáncem oholených tváří byl Scipio Africanus, díky kterému byla i oholená tvář symbolem římské nadřazenosti a nadvlády. Změna přišla až s císařem Hadriánem, který obdivoval vše řecké a zavedl tak nošení vousů i ve vyšších společenských kruzích. Zpečetění faktu, že je vous přijatelný i ve vyšších vrstvách, přinesl Julián Apostata, který se velmi vzhlížel ve stoické filozofii a řecké kultuře. To potvrzuje i jeho literární dílo Misopogon, neboli Nepřítel vousů, ve kterém nabádá k obnově starověkých pohanských kultů.

TOP

Nejlepší erotické filmy a seriály

Přítelkyni se nelíbí klasické porno? Raději se chce podívat...

Tipy pro vousy – Co dělat pro jejich růst?

Říká se muž bez vousů je jako chleba bez...

Top 10 Odstřelovací pušky

Odsřelovači jsou a vždy byli elitou každé armády. Jejich...

Top 10 Válečné filmy, které stojí za zhlédnutí

Existuje spousta filmů s válečnou tématikou. Některé stojí za...

Vybíráme styly vousů

Také jste názoru, že pořádný chlap by neměl být...

Box jako součást fitness: Jak ho zařadit do tréninku?

Box už dávno není jen sportem profesionálních bojovníků. Stále...

Jak správně udržovat běžecký pás, aby vám vydržel co nejdéle?

Běžecký pás je skvělou investicí do zdraví a kondice,...

Kvalitní produkty pro mužskou kosmetickou rutinu

I muži si zaslouží kvalitní kosmetickou péči. Tak proč...

Informační systém, který poroste s vaší firmou? Na začátku může stačit účetní program

Každý podnikatelský příběh někde začíná. Možná teď provozujete malý...

Když dětská duše potřebuje pomoc, rodič se o ni nesmí bát požádat

"Však on z toho vyroste." Tuhle větu slýchá mnoho...

Paintball Praha – Akční adrenalin pro každého!

Toužíte po zážitku, který vás dostane z každodenní rutiny?...

Kouzlo světelných dekorací

Neonové nápisy dokážou zaujmout na první pohled. Ať už...

Jak pěstovat bylinky v truhlících: Tipy a triky pro každého zahradníka

Pěstování bylinek v truhlících je skvělým způsobem, jak mít...
spot_img

Related Articles