Už Vás nebaví poslouchat věčný „kydy“ ze strany Vašeho vedoucího? Chcete se osamostatnit a být sami páni svého času? V tomto článku si uvedeme, jaké jsou výhody/nevýhody podnikání oproti klasickému zaměstnání.
Výhody
Páni svého času – jedna z hlavních výhod a hlavních taháků podnikání je ovládnutí vlastního času. To vy si totiž můžete řídit, kdy budete pracovat a kdy ne. Z pravidla nemáte žádnou pevnou pracovní dobu, tu si můžete řídit podle své vlastní libosti. Ovšem tato výhoda může být pro určitý typ osob i nevýhodou (více si to rozebereme v nevýhodách).
Peníze – toto nemusí být pravidlem, ovšem podle nejnovějších statistik přes 72% podnikatelů má větší měsíční finanční obnos než je průměr celé České republiky (ten činí kolem 22 000 hrubého), z těchto statistik tedy plyne, že práce podnikatele je lépe finančně ohodnocená než drtivá většina zaměstnanců.
Osobní rozvoj – zatímco ve většině fabrik nemáte moc velké možnosti rozmachu a osobní růstu, v podnikání je to právě naopak. Neustále se můžete vzdělávat a jít výše a výše. Je jen na Vás kolik si vyděláte a kolik času jste tomu schopni obětovat.
Pasivní příjem – pokud se Vám firma bude nadále skvěle rozvíjet a její zisk bude dostačující k najmutí vedoucího pracovníka – manažera, není pro Vás problém si zajistit pasivní příjem s minimálním časovým vytížením. Nic není ale zadarmo.
Nevýhody
Páni svého času – to, co jsem uvedl jako výhodu, může být i značná nevýhoda. Hodně lidí nad sebou prostě musí mít neustálý bič, neustálý vykřičník v podobě hrozby výpovědí pracovní smlouvy apod. Některé nátury se prostě nedokopou ovládat sami sebe a potřebují nad sebou vedení, které to dělá za ně.
Nejistý výdělek – zatímco jeden měsíc se zadaří, druhý měsíc může být vše jinak. V podnikání není nic jisté (ovšem v dnešní době tomu tak není ani v zaměstnání). Toto kritérium je asi tím, co potenciální podnikatele nejčastěji odrazuje.