Prevence zubního kazu: 3 tipy pro zdravé zuby

Share

Každý z nás by chtěl mít zdravé a krásné zuby. Ale pravda je taková, že zubní kazy a další vady na zubech jsou realitou téměř každého. I přesto, že si s nimi moderní zubní péče dokáže poradit, nejlepší je zaměřit se na prevenci. Díky ní se totiž vyhneme nákladným a často bolestivým zákrokům. Přečtěte si, jak na prevenci vzniku zubního kazu.

Jak vzniká zubní kaz?

Zubní kaz se objeví, když dojde k narušení zubní skloviny. Co sklovinu naruší? Nejčastěji kyseliny z bakterií, které jsou v ústech.

Bakterie se na zuby dostanou v průběhu dne z jídla nebo nápojů a vytvoří na zubech plak. Bakterie zpracovávají cukry tak, že produkují kyseliny, které rozpouštějí minerály v zubní sklovině, zub demineralizují a narušují další vrstvy zubu. Tak vzniká zubní kaz.

Jak dlouho vzniká zubní kaz?

Z popisu máte možná pocit, že večer usnete a ráno se probudíte s novým kazem. Ve skutečnosti ale proces vzniku zubního kazu probíhá několik měsíců.

Jak předcházet vzniku zubního kazu?

Tady je několik zásad, které vám mohou pomoci předcházet zubnímu kazu a vyhnout se jeho léčbě. Důležité je si uvědomit, že i genetika hraje velkou roli při vzniku zubního kazu.

1.   Pravidelná návštěva zubaře

Kontrolu u zubního lékaře byste měli absolvovat alespoň jednou ročně, ideálně dvakrát. Díky pravidelným návštěvám zubař odhalí začínající zubní kazy a odstraní je ještě ve chvíli, kdy nezpůsobují vážnější poškození. Součástí pravidelných kontrol je taky odstranění zubního kamene, který může způsobovat další problémy.

2.   Pravidelná návštěva zubní hygieny

Jedním z účinných způsobů prevence zubního kazu je pravidelná návštěva dentální hygieny. Během ošetření vám dentální hygienista:

  • odstraní zubní kámen,
  • vyleští zuby,
  • vyčistí mezizubní prostory,
  • může taky aplikovat fluoridové gely, které posilují zubní sklovinu
  • a další.

Kromě toho vám taky poskytne rady ohledně správné ústní hygieny:

  • ukáže vám, jak si správně čistit zuby,
  • upozorní na místa, na která při běžném čištění zapomínáte,
  • a doporučí vhodné pomůcky pro ústní hygienu.

3.   Správná péče o zuby

Péče o zuby nespočívá jen v návštěvě dentální hygieny a pravidelných kontrolách u zubaře, ta nejdůležitější část probíhá u vás doma.  Čistěte si zuby dvakrát denně. Ideálně ráno po snídani a večer po posledním jídle. Nemusíte si čistit zuby po každém jídle, dvakrát za den je naprosto dostačující.

Kromě frekvence čištění je taky důležitý zubní kartáček a zubní pasta, kterou používáte. Zubní kartáček vybírejte spíš měkčí s hustými vlákny. Tvrdé kartáčky mohou v kombinaci s velkým tlakem poškodit zubní sklovinu. Nezapomínejte ani na mezizubní kartáčky, které vyčistí prostor v místech, kam se běžný kartáček nedostane.

Při výběru zubní pasty zohledněte její složení. Důležité je, aby obsahovala fluorid (fluorid vápenatý), který pomáhá posilovat zubní sklovinu a chrání zuby před vznikem kazů.

Tip: Pro správnou péči je důležitá i vhodná technika čištění. To, jakým způsobem si zuby čistíte, má velký vliv na jejich zdraví.

Pečujte o své zuby

Spousta lidí nevěnuje čištění zubů pozornost, nenavštěvuje dentální hygienu a návštěvu zubaře odkládá, jak to jen jde. Jenže zanedbávání zubní hygieny může vést k problémům, jako jsou zubní kazy, záněty dásní, nebo dokonce ztráta zubů. Léčba pak bývá často nejen velmi nepříjemná ale i nákladná. Proto dbejte na prevenci a pravidelnou péči o vaše zuby, aby pro vás návštěva zubaře nebyla noční můrou, ale jen pravidelnou kontrolou.

Zdroj obrázka: prostooleh / stock.adobe.com

Read more

Local News