Pokud v letošním roce plánujete první cyklistickou dovolenou, zřejmě ještě nosič kol nemáte. Pozor, výběr pomocníka na cesty byste neměli uspěchat, protože nakonec byste mohli svého rychlého rozhodnutí litovat. Věděli jste, že vůbec existuje několik druhů nosičů? V následujících řádcích vám prozradíme, jaké jsou mezi nimi rozdíly.
Prvně byste si měli ujasnit, zda se má jednat o nosič kol na tažné zařízení, nebo na střechu. U druhého řešení počítejte ale s tím, že vás výška může omezovat, tudíž někde třeba neprojedete, například do podzemních garáží u nákupních center a podobně. Právě nosič na kola na tažné zařízení představuje univerzální možnost, jak přepravovat kola bez výrazného omezení.
Počet kol
Prvním rozhodujícím parametrem je počet kol, která potřebujete přepravit. Dále je nezbytné zohlednit typ jízdního kola, protože třeba elektrokola jsou těžší než ostatní, a tak se dívejte na nosnost nosiče. V případě, že by byla hranice překročena, by mohlo dojít k nenávratnému poškození nosiče, a tím pádem i automobilu.
Takřka všechny nosiče kol jsou schopny odklopit se do určitého úhlu, abyste se dostali do pátých dveří. Podívejte se tedy vždy na to, jak velký úhel odklápění nosič umožňuje.
Způsob upínání
V neposlední řadě se nosiče kol odlišují ve způsobu upínání, přičemž nejčastější je za pomoci šroubů. Zapamatujte si však, že nosiče kol se mohou instalovat pouze na pevná tažná zařízení, nikoliv na odnímatelná. V případě druhé varianty se dá problém vyřešit tak, že koupíte model, jenž se upevňuje přímo na páté dveře vozidla, případně si můžete nechat tažné zařízení dodatečně namontovat. Stačí do vyhledávače zadat například „tažné zařízení Seat Leon“ (případně jiná značka vozidla) a nabídne se vám hned několik firem, které vám tažné zařízení zajistí. Více na tazne-rameder.cz.